Máte rádi originální věci? Objevte patinování

6. srpna 2014 v 13:00 | DesignOutlet |  ZAJÍMAVOSTI
Patinování není ničím novým pod sluncem, zejména v posledních několika letech zažívá opravdový boom. Většina z nás si však tento pojem spojí spíše s úpravou dřevěného nábytku. Patina však nesluší jen dřevu! Věděli jste, že ho můžete použít na celou řadu dalších materiálů?

Možná někdo z vás přesně neví, co si vlastně pod patinou představit. Jde o změnu povrchu předmětu, přičemž "na vině" jsou jak přírodní vlivy ovzduší, voda ale i dlouhodobé užívání. Patina tedy vzniká na věcech, které mají lidově řečeno něco za sebou. Patina se ovšem dá vytvořit i uměle a to díky technice patinování. Pomocí této techniky se běžně renovuje nábytek, který už nevypadá nejlépe. Patinování mu pak dodá starobylý, dá se říci zašlý vzhled. Nábytek pak může působit dojmem starožitnosti.

Patinování je rozšířené zejména v souvislosti s dřevěným nábytkem, tato technika se dá ovšem použít i na další řadu materiálů jako je kov, sklo, ale i papír nebo plast. Toho, že patina umí dodat nejrůznějším předmětům zvláštní kouzlo a nádech minulosti si nemohli všimnout i designeři nábytku. Místo na dřevo se však zaměřili na kov. Chladná krása kovu spolu s patinou působí elegantně, je-li použita na nábytku, vytváří z něj zároveň dekoraci. Ostatně přesvědčte se sami, že kovové podnože v patinované starožitné stříbrné barvě dodávají stolkům Doris punc starobylosti. A kam se patina hodí nejvíce? Skvěle zapadne do každého interiéru v rustikálním stylu a samozřejmě do tolik oblíbených vintage interiérů.

Pokud vás tato technika zaujala a rádi byste ji vyzkoušeli, mrknětě na magazín našeho partnerského webu Designlive, kde najdete návod a všechny potřebné rady.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama